Aktualności

Inspiracje zaczerpnięte z historii i natury oraz mocne kolory – w fińskich miastach powstało 19 murali

12.10.2018 09:31

W ciągu miesiąca, w ramach UPEA18 Street Art Festival, w 12 miastach w Finlandii powstało 19 murali, a wszystkie namalowane farbami Tikkurila. Dziś w sztuce miejskiej przeważają inspirujące opowieści, odważne kolory i motywy związane z naturą.

Tikkurila_UPEA18[1]


To, jak dotąd, największe w Finlandii wydarzenie artystyczne przestrzeni publicznej, zorganizowane było po raz trzeci. Zgromadziło światowej sławy artystów, którzy na fasadach budynków stworzyli imponujące murale. Tegoroczne dzieła mogą być podziwiane w następujących miastach: Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Iisalmi, Joensuu, Jyväskylä, Kemi, Kotka, Oulu, Salo, Seinäjoki i Tampere.  


"Aby zagwarantować jak najtrwalszy efekt końcowy, w laboratorium analitycznym Tikkurila zbadaliśmy próbki powierzchni z wszystkich budynków, które miały zostać pomalowane. W oparciu o rezultaty udzieliłem rekomendacji technicznych odnośnie optymalnych rozwiązań dotyczących malowanych powierzchni, aby wybrane produkty dobrze przywierały do istniejącej bazy, wykończenie było odporne na promieniowanie UV pochodzące ze światła słonecznego oraz na zmieniające się warunki atmosferyczne, zaś możliwości kolorystyczne dostosowane były do zamierzeń artysty” - opisuje Risto Hakkarainen, Specjalista ds. Technicznych w Tikkurila.Poruszające historie, odważne kolory i motywy zaczerpnięte z natury


Kilka dzieł opiera się na historiach lub kwestiach społecznych. Przykładowo, znany artysta, komik Pertti Jarla zaprojektował humorystyczny „Fingerpori strip” na bokach trzech bloków mieszkalnych w Tampere. W Salo, holenderski artysta pop Leon Keer stworzył zabawny obraz 3D o tematyce policyjnej, wykorzystujący złudzenie optyczne na ścianie komisariatu policji.


Kolorystyka murali jest śmiała, a nawet jaskrawa. W Oulu, światowej sławy artysta Andrew Hem namalował portret jako mural tętniący intensywnymi barwami jesieni. W Kemi, utalentowany artysta hiszpański Kenor użył mocnych kolorów do namalowania abstrakcyjnego dzieła sztuki zainspirowanego muzyką techno na fasadzie budynku Prisma.


Wiele murali w nowy sposób wnosi do przestrzeni publicznej elementy natury. W Hyvinkää, artysta Mantra w magiczny sposób namalował realistyczne motyle na elewacji budynku bloku mieszkalnego. W Seinäjoki, artystka wizualna Silja Selonen stworzyła serię murali - na fasadach kilku nieruchomości ukazane są wznoszące się ptaki. Mural inspirowany florą powstał na jednej ze stron budynku silosu w Salo z rąk włoskiego artysty Fabio Petana. Punkty społeczne  


Celem sztuki związanej z muralami jest ożywienie środowiska miejskiego, a także zwiększenie poczucia wspólnoty.  


"Wiele wspólnot mieszkaniowych czy właścicieli budynków po skończeniu prac zorganizowało przyjęcia, a - przykładowo - autor ilustracji Eero Lampinen zaprojektował mural Vaasankatu w Helsinkach we współpracy z lokatorami budynków. Prace zostały przyjęte bardzo dobrze i niektóre z murali już stały się lokalnymi obiektami charakterystycznymi” - mówi Jorgos Fanaris, Dyrektor Artystyczny festiwalu.

 

Podczas trzyletniej historii, w ramach festiwalu UPEA i we współpracy z Tikkurila stworzono około 50 murali w Finlandii. Murale zostały wykonane przy wykorzystaniu trwałych farb fasadowych Tikkurila – Kivisil i Yki, w kolorach wybranych z bogatej kolekcji farb zewnętrznych Tikkurila Facade 760.


Kliknij, aby zobaczyć wszystkie obiekty i ich dokładne położenie/ dokładną lokalizację: www.upeart.com/upea18/  Case_Mclaim_10-9-18_Kalle_Viira_8-e1537880518207[1]
Kenor1_021018_Jarno_Vuorinen_0080[1]

andrew[1]
mano-final[1]
eero[1]
waone-final[1]
gummygue-final-1[1]
Helen-Bur[1]
How-nosm[1]
Sepe[1]
jussi-final2[1]
natalia-rak[1]
keer[1]
Mantra-final[1]
Jarla[1]
proch-1[1]
sainer-final[1]
selonen-final[1]
cordal-1[1]Return to headlines