Aktualności

Kolory pomocne w nauce według Tikkurila i HEI Schools

01.10.2018 08:50

Nauka poprzez zabawę? Zgodnie z filozofią fińskiej edukacji wczesnoszkolnej każda sytuacja jest dobrą okazją do uczenia się. Dzięki temu dzieci już od najmłodszych lat mogą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Bardzo ważne jest również stworzenie odpowiedniej atmosfery, która będzie sprzyjać rozwojowi dziecka.

Tikkurila_BacktoSchool_01_małe

Tikkurila, wspólnie z HEI Schools – międzynarodowym konceptem bazującym na doświadczeniu wywodzącym się z fińskiego systemu edukacji oraz na skandynawskim podejściu do wzornictwa i architektury, opracowała zestaw porad dotyczących rozwiązań kolorystycznych, które poprawiają koncentrację i służą efektywniejszej nauce.


Koncepcja HEI Schools opiera się na kreatywnym wystroju wnętrz. Zabawa jako nieodzowny element nauki jest mocno akcentowana w fińskim programie edukacji wczesnoszkolnej. W projektowaniu wnętrz bardzo ważne jest stworzenie harmonijnej przestrzeni, która będzie miała pozytywny wpływ na samopoczucie dzieci. Z uwagi na właściwości niektórych kolorów, pobudzające lub uspokajające, stworzono kolorowe przestrzenie dopasowane do konkretnych potrzeb – nauki i zabawy.

Tikkurila_HeiSchools_colortips_02_new_małe
Tikkurila_HeiSchools_colortips_new_01_małe


Jasne i pastelowe odcienie, jak F497 Paper z serii Tikkurila Optiva, pozwolą stworzyć w pokoju dziecka spokojny, sprzyjający nauce klimat. Jednocześnie, we wnętrzach urządzonych wg. konceptu HEI łączą się one z kojącymi odcieniami naturalnego drewna, zielenią, żółcieniami czy ciemnym błękitem. Każdy z tych kolorów w wystroju ma swoje znaczenie. Zieleń używana jest w celu złagodzenia i równoważenia przestrzeni, zaś niebieskie tony pomagają się skoncentrować, dlatego idealnie nadają się do sal lekcyjnych. Kolor żółty z kolei stymuluje pamięć i pobudza myślenie, doskonale sprawdzi się więc do wykreowania twórczej przestrzeni.


Wybierając kolory do pokoju ucznia, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak na nas działają, ale też na upodobania pociechy. Dzięki temu dziecko będzie się w nim czuło bardziej komfortowo, a cały wystrój nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.


 

Więcej inspiracji na urządzenie pokoju dla ucznia można znaleźć na stronie: https://www.tikkurila.pl/farby_dekoracyjne/inspiracje/pomysly_na_malowanie/pokoj_dzieciecyReturn to headlines